21

Ferišovo kolo

Autor(i)
Ing.arch. Jozef Bátor, PhD., Ing.arch. Adela Klčová, Ing.arch. Andrea Leitmannová
Ateliér
young.s
Miesto/lokalita
Námestie osloboditeľov 11-13, 031 01 Liptovský Mikuláš, Slovenská republika
Odhadovaná cena
60000-100000
Ferišovo kolo

Písal sa rok 1890, keď liptovský rodák Juraj Feris predstúpil pred mestskú radu Liptovského Mikuláša so svojim prevratným vynálezom – obrovským krútiacim sa vyhliadkovým kolesom, z ktorého by obyvatelia Mikuláša ale i počestní pocestní mohli obdivovať krásy mesta i jeho okolia (Tatier Vysokých i Nízkych, Liptovskej Mary i hustých lesov plných divokej zvery).

Odvážny návrh, ktorý sa mohol stať atrakciou svetového formátu, sa však nestretol s pochopením radných pánov a Juro Feriš radšej zbalil výkresy aj kufre a vydal sa skúšať šťastie do Ameriky. Premenoval sa na Georga Ferrisa a svoje veľké plány pre rodný Mikuláš zrealizoval o tri roky neskôr v Chicagu. Práve tu pripravovali veľkú svetovú výstavu, kde chceli prestaviť senzáciu, ktorá by zatienila i Eiffelovu vežu v Paríži. Vyhlásili teda súťaž, ktorú jednoznačne vyhral návrh Jurka Feriša. Vyhliadkové koleso, to bolo čosi nevídané! Všetci sa chceli povoziť. Pod kolesom sa tlačili húfy ľudí a v radoch na lístky čakali i niekoľko hodín, len aby mohli okúsiť tento zážitok na vlasnej koži. Usporiadatelia výstavy boli nesmierne spokojní a z vďaky pomenovali túto jedinečnú atrakciu po svojom vynálezcovi „Ferris Wheel“.

A tak, keby dali radní páni v Lipovskom Mikuláši na dobré nápady svojho rodáka, prvé Ferišovo kolo by bolo nie v Chicagu, ale na Liptove a turisti by nestáli v radoch na lanovky v Tatrách, ale na námestí v Mikuláši. Veríme, že tentokrát dostane návrh Juraja Feriša druhú šancu a obohatí Liptovský Mikuláš o jedinečnú vyhliadkovú atrakciu.

A Liptovský Mikuláš tak bude mať o koliesko viac.

Poloha na mape

comments powered by Disqus